Here are the winners of the second edition of the Ann Awards

0


Mumbai: On July 17, Animation Xpress closed the second edition of the KAM Kids Animation & More summit which successfully brought together all actors in the animation space from around the world. The summit was followed by a grand awards ceremony called the ANN Awards 2021 where the best talent in the animation world was honored and recognized for their artistry and creativity.

The KAM Summit and ANN Awards were presented by Nick and co-powered by Cosmos-Maya, Unreal-Engine and Discovery Kids. YOTTA served as the Workstation Partner and OTT Service Partner while Green Gold Animation was the Summit Partner. The ABAI Center of Excellence (COE) was the associated partners and the event was supported by in10 Media – GUBBARE and HUION. Tokyo-based Digicon6 Asia was the festival partner and ASIFA India was the community partner.

Animators, studios and people from institutes participated in 66 categories, setting a benchmark in the animation space. More than 300 artists were judged by a well-qualified jury of 10 members via an online mechanism. The jurors were Vidit Kundra, Shilpa Ranade, Yoshiya Ayugai, Sekhar Mukherjee, Joan Vogelesang, Indrajit Nattoji, Anil Wanvari, Vivek Ram, Jack Liang, Dhimant Vyas.

Winners will receive the Ann Awards trophy as well as digital certificates.

This year, to honor the creative genius and champion of the Indian animation industry, the late Arnab Chaudhuri, AnimationXpress presented a new recognition, ‘The Director Arnab Chaudhuri Award’. To select the winners, an awards committee was set up, made up of people who were associated with Arnab and understood his philosophies – Vaibhav Kumaresh, Ashish Kulkarni, Pete Bishop, Orion Ross, P Jayakumar, Prakash Moorthy, Hari Varma , Anil Wanvari and Ashima Avasthi.

The award-winning student director of “The Arnab Chaudhuri Young Ace Award – Short Form content” will receive a cash prize of Rs 15,001 and the winner of “The Arnab Chaudhuri Young Ace Award – Long fort Form content” will receive Rs 33,001. The cash prize is a joint contribution from Ashima Avasthi, Vaibhav Kumaresh and AnimationXpress. The winners will also receive a digital tablet from our support partner HUION.

Here is the list of nominations and winners of the Ann Awards:

PROGRAMMING

Best Preschool Show

Mighty Little Bheem Episode – A Royal Festival of Colors (Green Gold Animation)

Best channel packaging

Warner Media India – Pogo Festive Packaging

Best promotion

Kaal ka badla (Discovery Kids India)

Kris Live Action Sport (Warner Media India – Pogo)

Kris Live Action Stationary (Warner Media India – Pogo)

Toons ki barish (Warner Media India – Cartoon Network)

What is your summer plan (Sony Pictures Networks India)

Best 2D Animated Series

Abhimanyu (Toonz Media Group)

Ting Tong as inventor (Viacom18 – Nickelodeon)

Chhota Bheem Episode – Shrunken Kids (Green Gold Animation)

Fukrey Boyzzz: Vanaar Sena (Discovery Kids India)

Titoo (Cosmos-Maya)

Best 3D Animated Series

Bhoot Bandhus Family Tree and Bhoot Bandhus Magic Show (Viacom18 – Nickelodeon)

Rudra – Mountain Race (Viacom18 – Nickelodeon)

Bablu Dablu: Monster Plan (One Take Media)

Motu Patlu (Cosmos-Maya)

KickO and Super Speedo (Sony Pictures Networks India)

Best animated film

Fatak Patak – Champion Sheru Ban Gaya (Nihodo Media)

Rudra – The Land of Nowhere (Viacom18 – Nickelodeon)

Bheem in the city (Green gold animation)

Little Singham: Kaal ki Shatir Chaal (Discovery Kids India)

Little Singham: Future mein Satakli (Discovery Kids India)

Best animated short

Ting Tong as a Kungfu dancer (Viacom18 – Nickelodeon)

Jungle Mangal (TechnoCreative Solutions Saggitives)

Lamput – Transfer gun (Warner Media India)

Best Music Composer

Har Task with a mask (Warner Media India)

Move it like animals (YoBoHo digital content)

Kicko and Super Speedo vs. Benaam Who (Sony Pictures Networks India)

Best content produced remotely

Bheega Diya na (Warner Media India)

Us for the World (Warner Media India – Pogo)

Momo and Tulus (YoBoHo digital content)

DIGITAL PRICES / OTT

Best animated film

Bombay Rose (Paperboat Design Studios)

Ambulance Titoo (Warner Media India – Pogo)

Christmas Identity (Warner Media India – Pogo)

Simmba Biker Gang (Warner Media India – Pogo)

Best Animated Digital Series

Gummy Bear & Friends (Toonz Media Group)

Mighty Little Bheem Episode – Get Out and Play (Green Gold Animation)

Best Animated Music Video

La Fortune & Julia Nem – Lost (Kiran Venugopalan)

· Titoo aisa kyun hain? (Warner Media India)

Har task with a mask (Warner Media India – Pogo)

Best content produced remotely

Toons ki barish (Warner Media India – Cartoon Network)

Best Animated Social Media Brand

Cosmos-Maya WowKidz

Best coils

Pixoury Media

TECHNICAL PRICES

Best Title Design

Fukrey Boyzzz: Vaanar Sena (Discovery Kids India)

Best Title Song

Keymon Ache (Viacom18 – Nickelodeon)

· Hope Song – Phhir Dil Bolega YAY! (Sony Pictures Networks India)

Honey Bunny ka Jholmaal title song (Sony Pictures Networks India)

Best Editing in an Animated Television Series

Motu Patlu (Cosmos-Maya)

Best Editing in an Animated Film

Fatak Patak – Sheru Ka World Tour (Nihodo Media)

Fatak Patak – Sheru Aur Masti Ki Pathshala (Nihodo Media)

Honey Bunny at Ghost Palace (Sony Pictures Networks India)

Best Editing in an Animated Digital Series

Momo and Tulus (YoBoHo digital content)

Ace2Three Rami (Skill Tool Studio)

Best Director in an Animated Television Series

Toonz Media Group

Chacha Chaudhary

Cosmos-Maya

Selfie with Bajrangi

Cosmos-Maya

Motu Patlu

Technical prices

Best Director of an Animated Film

A THEOREM (THEOREM OF AK RAPLU)

DHIRA

Best Director in a Digital Series

Skills tools studio

Rami Ace2Three

Best scenario

Fatak Patak – Sheru Ka World Tour (Nihodo Media)

Fatak Patak – Champion Sheru Ban Gaya (Nihodo Media)

Honey Bunny and Super Car Race (Sony Pictures Networks India)

Best character design

Tiger in Jungle Mangal (Saggitive TechnoCreative Solutions)

Gadget Guru Ganesha (Cosmos-Maya)

Bapu (Cosmos-Maya)

Better character animation

One Take Media Bablu

Dablu: Monster Plan

Best Voice Over Artist for a Television Series – Male

Sony Pictures Networks India

Ka Jholmaal Honey Rabbit

Best Voice Over Artist for a Digital Series – Female

YoBoHo digital content creation

A children’s play area

Best technical innovation

A THEOREM (THEOREM OF AK RAPLU)

DHIRA

L&M Award (License & Merchandising)

Best Anime Character Merchandise

Chhota Bheem Saregama Carvaan Mini (Green Gold Animation)

Best Animated Series Merchandise

Fatak Patak (Nihodo Media)

Best Licensed Animated Character Program

Chhota Bheem (Green Gold Animation)

Best Licensed Animated Series Program

Bablu Dablu: Snow Daze (One Take Media)

Best use of character exploitation for brand marketing

Chhota Bheem Jelimal Candy (Green Gold Animation)

MAM Award (media, advertising and marketing)

Best Branded Animated Film

Air India branded animation films (ARTHA Animation)

Ace2Three Rami (Skill Tool Studio)

TRAQ by Titan (Paperboat Design Studio)

Best Digital Campaign for an Animated Series

Launch of Fukreyy Boyzzz (Discovery Kids India)

Kaal ki Shatir Chaal (Discovery Kids India)

Ace2Three Rami (Skill Tool Studio)

Best use of the animated character in a TVC brand

Air India animated brand advertisements (ARTHA Animation)

Best experiential marketing

School contact program (Discovery Kids India)

Best brand collaboration

Fukrey Boyzzz x Britannia Krunch (Discovery Kids India)

Best innovative campaign

SuperHero Academy (Discovery Kids India)

Student prices

Best Student 3D Film

Deep Trouble (MAAC Andheri – Mumbai)

Let’s Go (MAAC South Extension – New Delhi)

BOOND (MAAC Malad – Bombay)

Best 2D Student Film

History of a beginning

Balaram J (National Institute of Design)

· Water pollution

Vishnu Balal (UNESCO H2Ooooh! – Waterwise 2021 Program by Toonz Media Group)

Blinding Lights Music Video

Dhruv Dhindale, Sakshi Singh and Aman Singh (DICE VFS)

SPECIAL PRICES

Best Host – Female

Meera Latkar (Warner Media India – POGO)

Bheega diya naa

Best Host – Male

Mukund Bhaleghare (Skill Tool Studio)

Rami ACE2THREE

Best independent studio

Paper boat design workshops

Young animator of the year

Balaram J (National Institute of Design)

History of a beginning

Best Animated Music Video

Jazyl Homavazir & Amandeep Singh

Homeless Homeboy Animated Opening

YoBoHo digital content

Move it like animals

Discovery Kids India

Little Singham: Kaal ki shatir Chaal

Kiran Venugopalan and Aishwarya Manoj Mankar

La Fortune & Julia Nem – Lost

Best Animated IP Inspired by Bollywood

Fukrey Boyzzz (Discovery Kids India)

Best use of animation in a nominated public service message

Pollution Control Day 2020 (Digitalclay Studios)

Mumbai Police Parivaar (ARTHA Animation)

Fukrey Boyzzz: Swag wali Diwali (Discovery Kids India)

Best Syndicated Content

Bablu Dablu: Sunsational Summer (One Take Media)

EDITOR’S CHOICE AWARD

Best 3D Series Overall – TV and OTT

Mondo Yan (Toonz Media Group)

Mighty Little Bheem Episode – A Flower for Mom (Green Gold Animation)

Largest studio of the year

Cosmos-Maya

The Arnab Chaudhuri Director’s Award

The Arnab Chaudhuri Young ACE Award – Short Form

Notun Fasal (New harvest)

Sovan Dutta (SRFTI)

The Arnab Chaudhuri Young ACE Award – Long Form

History of a beginning

Balaram J (National Institute of Design)

The Arnab Chaudhuri Animation ACE Award

Café Chandra

Krishna Chandran A. Nair


Share.

Comments are closed.